• Milión detí s jednou veľkou misiou - zachrániť našich starých rodičov

•

Hrdinovia FAST je ocenená vzdelávacia iniciatíva, ktorá sa zameriava na zvýšenie povedomia o príznakoch mozgovaje príhody a potrebe rýchlej akcie.

Využíva úžasné nadšenie detí pre učenie a zdieľanie a podporuje šírenie vedomostí do zvyšku ich rodiny, najmä smerom k starým rodičom.

Pacienti s mozgovou príhodou potrebujú vysokokvalitnú lekársku starostlivosť. A preto zvyšovanie povedomia o príznakoch môže zachrániť život.

• Skúsenosti sestry Angely:

•

V projekte Hrdinovia FAST sa deti učia rozpoznať príznaky Mozgovej príhody, správne zareagovať a privolať pomoc. Prostredníctvom elektronických kníh, zaujímavých aktivít ale aj pomocou jednoduchých počítačových hier či piesne si ľahko zapamätajú príznaky mozgovej príhody, nacvičujú si spôsob privolania pomoci a najme číslo IZS 112.

Spolu s pedagógmi v škole a doma pomocou rodičov sa môžu stať naozaj hrdinami, ktorí zachránia nielen svojich starých rodičov. Nielenže sa sami naučia poskytnúť pomoc, ale sú učiteľmi svojich rodičov a mnohých dospelých.

• Ako projekt vyzerá?

• Kampaň FAST Heroes je určená pre deti vo veku od 5 do 9 rokov, ktoré sa môžu prostredníctvom zábavných a interaktívnych animovaných materiálov spolu pod vedením ich učiteľov alebo rodičov naučiť rozpoznávať základné príznaky cievnej mozgovej príhody a volať prvú pomoc. Názov Hrdinovia FAST pochádza z anglickej skratky pre určenie príznakov cievnej mozgovej príhody kde
        F znamená tvár, A – končatina, S – reč, T – čas.

Učebné moduly kampane sa sústreďujú na animované postavy, starých rodičov a ich vnuka. Deti sa hravou formou učia o troch kľúčových príznakoch mŕtvice: ústnom kútiku, ktorý náhle padne na jednu stranu, ruke, ktorá náhle zoslabne alebo reči, keď človek zrazu nedokážu rozprávať - a tiež dôležitosti okamžitého privolania záchrannej služby.

• Program podporovaný odborníkmi

• Do nového ročníka sa zapoja taktiež zástupcovia neurologických kliník, ktorí podporia tento projekt svojimi prednáškami o cievnej mozgovej príhode na školách.

„Ročne postihuje cievna mozgová príhoda až 17 000 pacientov na Slovensku, ale pre neskorý príchod do nemocnice nemôžu lekári všetkých adekvátne liečiť, hoci aj cievna mozgová príhoda je dnes liečiteľné ochorenie. Dôležité je, aby pacienti prišli do nemocnice včas. Aj preto vítame, že aj prostredníctvom projektu Hrdinovia FAST sa na školách táto problematika dostane prostredníctvom detí do rodín,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Dáša Viszlayová, primárka Neurologickej kliniky FNsP v Nových Zámkoch.

• Zoznámte sa s hrdinami FAST

Naši hrdinovia učia rodiny zapamätať si tri najbežnejšie príznaky mozgovej príhody ich prepojením s číslicami tiesňového volania v EÚ 112
      • Poklesnutá tvár
      • Jedna strana tváre náhle začne klesať