Školský poriadok Katolíckej spojenej školy
Riaditeľka školy vydáva tento školský poriadok v súlade s Deklaráciou práv dieťaťa, Dohovorom o právach dieťaťa, Ústavou SR, v súlade so Zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), v znení Zákona č.182/2023 Z.z. v znení neskorších predpisov, v súlade so Zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov, v súlade so Zákonom č.138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch v znení neskorších predpisov, Vyhláškou MŠ SR č. 163/2022 Z.z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách, Vyhláškou MŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole, Vyhláškou MŠ SR č. 525/2021 Z.z. o základnej umeleckej škole v znení Vyhlášky MŠ SR č. 245/2011 Z.z. v znení neskorších predpisov, v súlade s Metodickým pokynom č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy v znení príkazu ministra č. 40/2021 a v súlade s rezortnými predpismi.
Podľa ustanovenia § 38 ods. 4, v súvislosti s ustanovením § 5 ods.3 Zákona č. 596/2023 Z.z o štátnej správe v školstve v znení neskorších predpisov, na rozhodovanie o prijatí žiaka do školy sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.
Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu (§ 3 ods. 2 zákona o správnom konaní). Rozhodnutie sa účastníkom konania oznamuje doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia. Žiadny občan SR nesmie byť riaditeľom školy diskriminovaný (Ústava SR, článok 12).
Podľa § 35 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v znení neskorších predpisov, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Z tohto ustanovenia vyplýva povinnosť, že o zápise žiaka do školy musí byť zhoda rodičov, alebo ak je v tejto veci nezhoda rodičov, tak škola musí pred zápisom od rodiča vyžiadať rozhodnutie súdu podľa § 35 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v znení neskorších predpisov.
Školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade a v rade školy.
Cieľom našej školy je rozvoj osobnosti žiaka po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Žiakom poskytujeme základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti, ktoré sú potrebné na jeho ďalšie vzdelávanie a orientáciu v živote a spoločnosti.VÝKON PRÁV A POVINNOSTÍ ŽIAKOV
Žiak má právo a zároveň povinnosť poznať školský poriadok a dodržiavať ho
Právo na vzdelanie
vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a základným slobodám. Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese, ako aj za to, že svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne pracovať.
Právo na slobodu prejavu
každý žiak má právo vyjadriť svoj názor, avšak vyjadrovanie vlastných názorov nesmie obmedzovať slobodu prejavu iných. Žiadny prejav nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade so základnými etickými normami.
Právo na informácie
každý žiak má právo na informácie o všetkých okolnostiach súvisiacich s jeho štúdiom, najmä na informácie o hodnotení a klasifikácii svojich vzdelávacích výsledkov a o hodnotení správania.
Právo na ochranu súkromia a zachovanie ľudskej dôstojnosti
zakázané je akékoľvek správanie, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť alebo zastrašiť iného žiaka, učiteľ či zamestnanca školy.
Právo na súkromie
zahŕňa tiež ochranu osobných údajov všetkých žiakov školy pred ich neoprávneným šírením a zneužitím.
Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania v škole
Zákonný zástupca každého žiaka prijatého na Katolícku spojenú školu súhlasí s výchovou a vzdelávaním v duchu katolíckej viery a morálky, čo deklaruje svojim podpisom pri zápise svojho dieťaťa na našu školu.
Sloboda združovania sa a zhromažďovania
žiaci školy sa môžu zúčastňovať rôznych športových a kultúrnych akcií organizovaných školou.
Zákaz diskriminácie a princíp rovnosti
v škole sa uplatňuje princíp rovnosti medzi žiakmi a platí zákaz diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania, farby pleti, zdravotného postihnutia, veku, národného alebo sociálneho pôvodu.
Okrem týchto práv sa v našej škole uplatňujú všetky práva žiaka v súlade so zákonom 245/2008 Z. z. (školský zákon) a to právo žiaka na:
· rovnoprávny prístup ku vzdelaniu,
· bezplatné vzdelanie,
· vzdelanie v štátnom jazyku,
· individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav,
· bezplatné zapožičiavanie učebníc na povinné vyučovacie predmety,
· poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
· výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
· organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu v súlade so zásadami psychohygieny,
· zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
· na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov, komunikáciu so zamestnancami školy v duchu zásad humanity a tolerancie,
· vyjadrenie svojho názoru na čokoľvek primeraným spôsobom,
· oboznamovanie a informovanie sa primeraným spôsobom s právami detí – Dohovor o právach dieťaťa, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa o účasti detí v ozbrojených konfliktoch, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa o predaji detí, detskej prostitúcii a detskej pornografii, Opčný protokol o procedúre oznámení.
- Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú v zmysle platnej legislatívy.
1. Príchod do školy a odchod žiaka zo školy
- Žiak prichádza do školy (alebo na sv. omšu) včas, najneskôr 10 minút pred začiatkom vyučovania (pred svätou omšou), do budovy školy sa žiaci púšťajú o 7:45 hod. Vstup do budovy školy sa zamkne o 8:00 hod. Za 3 neskoré príchody (meškanie menej ako 15 minút) na vyučovanie, bez preukázania ospravedlnenia od rodiča, resp. lekára, je žiakovi udelená 1 neospravedlnená hodina. Za meškanie na vyučovanie viac ako 15 minút bez ospravedlnenia od rodiča, resp. lekára, je žiakovi udelená 1 neospravedlnená hodina.
- Na záujmovú činnosť prichádza 5 minút pred začiatkom činnosti. Žiak nosí do školy iba tie pomôcky, ktoré nevyhnutne potrebuje. Má zakázané manipulovať s vecami, ktoré by mohli ohroziť zdravie, prípadne život spolužiakov (napr. s pravítkom, štetcom, kružidlom, ...)
- Po skončení vyučovania si žiak uloží veci do tašky, vyčistí si svoje miesto a jeho okolie, vyloží si stoličku na lavicu a odchádza domov. Ak sa žiak svojvoľne zdržiava v priestoroch školy aj po skončení vyučovania škola neberie za dieťa zodpovednosť (v prípade úrazu, spôsobeniu škody, atď.)
- Rodič nevstupuje do triedy bez vyzvania vyučujúceho. Svoj pobyt v budove školy obmedzí na nevyhnutný čas.
2. Uvoľnenie žiaka z vyučovania
- Žiak nemá dovolené svojvoľne opúšťať budovu školy počas vyučovania a ani počas prestávok.
- Ak žiak pravidelne odchádza z vyučovania skôr ( na autobusový spoj, návšteva zdravotníckeho zariadenia, ...), rodič písomne požiada riaditeľstvo školy o pravidelné uvoľnenie na celý školský rok, prípadne na iné obdobie. Túto Žiadosť podpíše rodič pred triednym učiteľom. Žiak môže opustiť budovu školy iba v sprievode rodiča, zákonného zástupcu, alebo inej poverenej osoby.
- V ostatných prípadoch, napr. uvoľnenie žiaka z vyučovania pre zdravotné ťažkosti a pod., musí prísť rodič (zákonný zástupca, alebo iná poverená osoba) osobne do školy po dieťa.
- Ak rodič predpokladá, že v priebehu roka nebude môcť prísť po svoje dieťa do školy osobne, môže podpísať tlačivo Splnomocnenie (v prítomnosti triedneho učiteľa a svedka), aby mohol žiak sám opustiť budovu školy, avšak rodič preberá plnú právnu zodpovednosť za bezpečnosť a zdravie svojho dieťaťa.
- V prípade, že nie sú splnené požiadavky na uvoľnenie žiaka, škola žiaka neuvoľní.
- Pri dodržiavaní vyššie uvedených podmienok môže byť žiak uvoľnený z vyučovania nasledovne:
- z jednej vyučovacej hodiny uvoľní žiaka vyučujúci
- jeden deň voľna môže dať triedny učiteľ (3 dni jednotlivo v 1. polroku a 3 dni v 2. polroku)
- zo zdravotných dôvodov môže rodič ospravedlniť žiaka 5 po sebe idúce dni, ak je choroba dlhšia, je nutné mať ospravedlnenie od lekára,
- viac dní voľna môže dať riaditeľ školy na písomnú žiadosť zákonného zástupcu.
- Vymeškanie vyučovania z dôvodu ochorenia dlhšieho ako 5 dní doložia rodičia potvrdením od ošetrujúceho lekára. Žiak predloží potvrdenie o neprítomnosti z dôvodu choroby potvrdené lekárom (pri na kontrolu ihneď po príchode do školy – najneskôr však do 3 pracovných dní.
- Dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa v škole je rodič povinný oznámiť triednemu učiteľovi do 24 hodín.
- Žiak, ktorý vymešká vyučovanie svojvoľne, bez povolenia rodiča, prípadne nemá potvrdenie od ošetrujúceho lekára v Žiackej knižke, dopúšťa sa priestupku a takto vymeškané hodiny z vyučovania sa považujú za neospravedlnenú absenciu žiaka.
- Ak žiak za klasifikačné obdobie dosahuje absenciu z daného povinného predmetu 30% a viac a nie je ho možné hodnotiť. Riaditeľ/ka školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín najneskôr do dvoch mesiacov po skončení klasifikačného obdobia (§ 56 ods. 1 zákona
č. 245/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov).
3. Rozvrh hodín
- Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec.
- Rozvrh hodín schválený riaditeľkou školy je zverejnený v každej triede.
- Rozvrh dozorov je zverejnený v Edupage a na príslušných chodbách.
- Rozvrh hodín a rozvrh dozorov učiteľov sa nachádzajú v zborovni, v miestnosti u riaditeľky školy a jej zástupcu.
- Začiatok vyučovania je o 8,00 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína sa a končí sa zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 5- minútové, 10-minútové, desiatová prestávka je po 1. vyučovacej hodine, trvá 15 minút.
Časové rozdelenie dňa:
07,45 – 07,55 hod. príchod do školy
08,00 – 08,45 hod. 1. vyučovacia hodina 15 min. prestávka
09,00 – 09,45 hod. 2. vyučovacia hodina 5 min. prestávka
09,50 – 10,35 hod. 3. vyučovacia hodina 15 min. prestávka
10,50 – 11,35 hod. 4. vyučovacia hodina 10 min. prestávka
11,45 – 12,30 hod. 5. vyučovacia hodina 5 min. prestávka
12,35 – 13,20 hod. 6. vyučovacia hodina 20 min. prestávka
14,40 - 14,25 hod. 7. vyučovacia hodina
4. Správanie žiaka v priestoroch školy a na akciách organizovaných školou
Správanie sa žiaka v triedach, špeciálnych učebniach, telocvični, na chodbách, na toaletách, v jedálni a na ihrisku musí byť v súlade s vnútorným poriadkom školy a školským poriadkom.
-
- Od žiaka sa očakáva pokojné, slušné správanie voči zamestnancom školy, ale aj voči iným (cudzím) osobám a voči spolužiakom.
- V budove školy sa žiak správa pokojne, nebehá po chodbách. V triedach je zakázané otvárať okná na plno, vykláňať sa z okien, sadať si na okenné parapety, ničiť nábytok a zariadenie školy.
- Počas prestávok sa zdržuje v priestoroch, ktoré určí dozor konajúci učiteľ. Počas veľkej prestávky po druhej vyučovacej hodine vychádzajú žiaci von na chodbu a relaxujú spôsobom, ktorý neohrozuje vlastnú bezpečnosť a ani bezpečnosť svojich spolužiakov.
- V priestoroch školy a na školských podujatiach je zakázané piť energetické a povzbudzujúce nápoje a fajčiť.
- V priestoroch školy a v jej okolí (najmenej 200 metrov) platí prísny zákaz fajčenia, vrátane elektronickej cigarety, pitia alkoholických nápojov a užívanie drog a iných zdraviu škodlivých látok.
- Žiakovi je prísne zakázané využívať ponuky donáškových služieb do školy a v priestoroch školy počas trvania vyučovacieho procesu.
- V budove školy a v jej priestoroch platí medzi žiakmi prísny zákaz obchodovania s vecami (predávať alebo kupovať veci - sladkosti, potraviny, ...)
- V budove školy a v jej okolí, taktiež vo svojom vlastnom okolí, má žiak dodržiavať zásady ekologického správania, ochrany prírody a životného prostredia.
- V budove školy a v jej priestoroch je prísne zakázané plytvať elektrickou energiou, pitnou vodou, zahadzovať odpadky, konzumovať jadierka z tekvíc a slnečníc, žúvať žuvačku, prechovávať a používať pyrotechniku a iné zdravieohrozujúce predmety.
- V priestoroch školy, v jedálni a na ihrisku je prísne zakázané pohybovať sa na kolieskových korčuliach, kolobežkách a boardoch. Žiak je povinný prezuť si náhradnú – bežnú obuv.
- Presun žiaka do školskej jedálne je disciplinovaný (zakazuje sa bežať!). V jedálni sa správa pokojne a v súlade s kultúrou stolovania, rešpektuje pokyny dozorkonajúceho učiteľa.
- V priestoroch školy žiak úctivo pozdraví vyučujúcich, všetkých zamestnancov školy a iné osoby. Pozdrav žiaka musí byť zrozumiteľný a výrazný. Ak sa žiak zabudne pozdraviť a niekto ho preto napomenie, očakáva sa od neho ospravedlnenie.
- V priestoroch školy je žiak povinný akceptovať pokyny všetkých zamestnancov školy (aj školník, kuchárka, vychovávateľka, upratovačka) a iných dospelých osôb.
- Je prísne zakázané snímanie (zvukové aj obrazové), rozposielanie a zverejňovanie záznamu, ktorý bol zhotovený bez vedomia a súhlasu dotyčnej osoby (alebo skupiny osôb). Takýto priestupok sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.
- Je zakázané prejavovať intímnosti voči sebe a spolužiakom v priestoroch a v okolí školy.
- Je zakázaná manipulácia s otvoreným ohňom (zapaľovač, zápalky,...).
- Je prísne zakázané do školy nosiť zbrane, ostré predmety a predmety, ktoré nesúvisia s výchovno – vzdelávacím procesom a ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom ohroziť bezpečnosť žiakov a zamestnancov školy.
- Správanie sa žiaka na verejnosti musí byť v súlade s kresťanským učením.
- Od žiaka sa vyžaduje, aby svojim správaním na verejnosti aj mimo času vyučovania umocňoval dobré meno školy, dodržiaval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania, bol nositeľom kresťanských hodnôt, nezúčastňoval sa podujatí, ktoré nie sú v súlade s kresťanskou morálkou.
5. Správanie žiaka počas vyučovania
-
- Vyučovanie sa začína a končí modlitbou.
- Žiak odrieka modlitby postojačky, dôstojne (nie s taškou na chrbte, v ruke, ...)
- Pred každou vyučovacou hodinou si žiak pripraví učebnicu, učebné pomôcky a Žiacku knižku (v triedach, kde je žiacka knižka v papierovej forme) na lavicu.
- Po zazvonení na vyučovaciu hodinu žiak nevychádza z triedy von.
- Na vyučovaní sa správa slušne, disciplinovane, nevyrušuje a riadi sa pokynmi učiteľa.
- Žiak smie opustiť triedu, ihrisko, alebo iné pracovné miesto iba so súhlasom vyučujúceho.
- Svoje otázky a dotazy avizuje zdvihnutím ruky.
- Riaditeľstvo školy neodporúča nosiť do školy drahé, cenné predmety, prípadne väčšiu sumu peňazí, pretože v prípade straty nie je možné zabezpečiť náhradu škody.
- Každý žiak je povinný udržiavať poriadok a čistotu v triede na svojom mieste a jeho okolí, na chodbe a v celom areáli školy.
- Mobilný telefón môže do školy žiak nosiť iba na vlastnú zodpovednosť. Ráno žiaci svoje mobilné telefóny odovzdajú triednym učiteľom, ktorý ich uskladní po celú dobu vyučovania v uzamykateľnej skrinke v zborovni. Na vyučovacej hodine (aj v čase rôznych školských aktivít) sa prísne zakazuje akákoľvek manipulácia s mobilom, mobil musí byť vypnutý. Za nerešpektovanie zákazu, môže vyučujúci odobrať mobilný telefón a vrátiť ho po skončení poslednej vyučovacej hodiny. Opakovaný priestupok rieši triedny učiteľ alebo riaditeľ školy.
- Notebook (tablet, ...) môže žiak nosiť do školy iba na vlastnú zodpovednosť. Na vyučovaní a v ŠKD ho môže používať iba po dohode s vyučujúcim a v prípade, že je odporučenou kompenzačnou pomôckou.
- Domáce úlohy zadané cez Smartbooks sú nástrojom na utvrdenie preberaného učiva. Učiteľ pravidelné vypracovanie úloh bude hodnotiť známkou (výborný). Za nevypracovanie úloh má právo učiteľ udeliť poznámku.
- Na hodinu Telesnej a športovej výchovy (TSV) sa žiaci vždy prezliekajú do športového oblečenia a obuvi určenej výlučne na predmet TSV. Nie je povolené cvičiť v oblečení, v ktorom žiak prišiel do školy.
Žiaci sa prezliekajú do úboru na cvičenie (vhodné športové oblečenie a športová obuv so svetlou podrážkou – NIE tmavou) počas prestávky pred hodinou TSV nasledovne:
- Žiaci 1. stupňa v triedach a čakajú na vyučujúceho v triede,
- žiaci 2. stupňa – dievčatá v prezliekarni pri telocvični a čakajú na pokyn vyučujúceho na nástup a úvod hodiny, chlapci – v triedach a čakajú vyučujúceho v triedach.
- V telocvični je povolený pohyb žiakov len pod dohľadom vyučujúceho. Žiaci nesmú do telocvične vstupovať svojvoľne , pohybovať sa po nej, cvičiť alebo vykonávať akékoľvek fyzické aktivity bez výslovného pokynu vyučujúceho. Všetky cvičenia a aktivity sa vykonávajú len na základe pokynu vyučujúceho a v rámci stanoveného rozvrhu hodín telesnej a športovej výchovy, športových záujmových útvarov a ŠKD. Porušenie tohto pravidla bude považované za disciplinárne previnenie sa a môže viesť k príslušným opatreniam zo strany školy.
- Žiak má povolené na hodine TSV necvičiť len v prípade, že do začiatku vyučovacej hodiny sa preukáže potvrdením o necvičení od lekára (po chorobe, úraze a pod.) alebo žiadosťou rodiča o uvoľnenie z povinnosti cvičiť podanou cez Edupage.
6. Výzor a oblečenie žiaka
-
- Každý žiak dbá o svoj zovňajšok, do školy (kostola) a na podujatia organizované školou chodí oblečený v školskej uniforme a vhodne upravený.
- Oblečenie žiaka má byť veku primerané. Pri návšteve kostola a aj v priestoroch školy sa vyžaduje zahaľovať ramená, kolená, driek a dekolt (hlavne u dievčat).
- Žiak je povinný byť v škole a na podujatiach organizovaných školou vhodne a čisto oblečený a upravený. Oblečenie žiakov musí vyhovovať hygienickým, estetickým, pracovným, kultúrnym a morálnym požiadavkám, pretože odev má chrániť intimitu tela. Primeraným a čistým oblečením a vhodnou úpravou svojho zovňajšku majú pestovať v sebe i u druhých mravný cit. Tričká, tielka a šaty majú mať primeraný výstrih, majú byť nepriesvitné a majú zahaľovať chrbát, dekolt, brucho, kríže, bedrové kosti. Dĺžka šortiek, sukieň a šiat by mala byť v súlade s pravidlami spoločenskej etikety max 10 cm nad kolená (tj. dĺžka oblečenia by mala presahovať dĺžku najdlhšieho prsta ruky).
- Nie je povolený žiadny viditeľný piercing a tetovanie. Oblečenie, rovnako úprava tváre a nechtov, nemá byť vyzývavé. Pri nedodržaní Dress Code školy budú žiaci upozornení zo strany vyučujúceho alebo triedneho učiteľa a vyzvaní, aby sa prezliekli do vhodného oblečenia (vlastného, požičaného alebo prideleného školou). Pri opakovanom porušení pravidiel obliekania budú kontaktovaní zákonní zástupcovia.
- Po príchode do školy sa žiak prezúva pri svojej skrinke.
- Škola si vyhradzuje právo obmedzovať výstrednosti (make-up, nechty, piercing, účes – farba vlasov, forma účesu, tetovanie,...). Kvôli zachovaniu bezpečnosti počas aktivít na vyučovacích hodinách a akciách školy sa vyžaduje aby boli nechty upravené tak, že svojou dĺžkou nepresahujú prst.
- Žiak má zakázané propagovať (kresliť, písať, nosiť, ...) symboly, znaky, hanlivé nápisy na odeve, na taške, na tele a pod., zároveň sa zakazuje nosiť odev s nápismi propagujúcimi násilie, drogy, sex, rasizmus, vulgarizmus, sekty (v akomkoľvek jazyku).
- V budove školy a v jedálni platí zákaz nosiť šiltovky a iné módne pokrývky hlavy.
- Rodič zabezpečí pre dieťa vhodné (bezpečné a hygienicky vyhovujúce) a čisté oblečenie na telesnú výchovu.
- Vzhľadom na to, že okultizmus, povery a mágia sú v rozpore s 1. Božím prikázaním, je zakázané nosiť na sebe predmety a symboly, ktoré súvisia s mágiou, poverami, okultizmom a symbolmi z iných náboženstiev (červená šnúrka, amulety, kamene, symboly smrti – lebky, atď...)
7. Ochrana majetku školy
- Žiak je povinný správať sa tak, aby svojou činnosťou počas i mimo vyučovania šetril školský majetok. Prísne sa zakazuje poškodzovať nábytok a zariadenie v triedach (školskú lavicu – písať na ňu, kresliť na ňu , vyrývať do nej, ...), ale aj na toaletách a vo všetkých priestoroch školy.
- Žiak je povinný šetrne narábať s učebnicami a učebnými pomôckami, ktoré dostal od školy. V prípade poškodenia alebo straty je rodič žiaka povinný nahradiť škodu.
- Na začiatku školského roka obdrží každý žiak kľúčik od skrinky na chodbe. Žiak je zodpovedný za skrinku aj kľúčik. V prípade straty kľúčika, musí rodič dať zhotoviť duplikát kľúčika na vlastné náklady. V prípade poškodenia skrinky akýmkoľvek spôsobom (olepovanie, popisovanie, úmyselné pošriabanie, a pod.) zákonný zástupca je povinný uhradiť vzniknutú škodu.
- Úmyselné aj neúmyselné poškodenie majetku školy (alebo majetku iného žiaka) hradí zákonný zástupca dieťaťa v plnom rozsahu.
8. Správanie v Školskom klube detí (ŠKD)
- Do ŠKD v popoludňajších hodinách vstupujú len zapísaní žiaci.
- V ŠKD sa žiaci a ich rodičia riadia pokynmi vychovávateľky.
- Žiaci si do školy nenosia osobné hračky z domu.
9. Ochrana žiakov pred diskrimináciou, násilím, šikanou a kyberšikanou
- Šikanovanie, ako aj kyberšikanovanie v priestoroch školy a priestoroch patriacich škole nebude vedením školy a zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované.
- Pedagóg musí šikanovanie a kyberšikanovanie bez meškania oznámiť riaditeľovi školy, alebo ním poverenej osobe.
- Riaditeľ školy, alebo ním poverená osoba musí každý prípad šikanovania, alebo kyberšikanovania bezprostredne po jeho oznámení, alebo po tom, ako sa o ňom dozvedel začať riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc. Pri riešení šikanovania a kyberšikanovania sa pedagóg a zamestnanec školy riadi Smernicou školy k prevencii šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.
- V prípade, že šikanovaním, alebo kyberšikanovaním príde k spáchaniu priestupku, či trestného činu, vedenie školy takéto konanie bez meškania oznámi polícii, alebo prokuratúre a zároveň príslušnému UPSVaR.
10. Zabezpečenie dodržiavania školského poriadku
- Porušenie ktoréhokoľvek bodu školského poriadku sa považuje za priestupok.
- Každý priestupok sa zaznamenáva do EŽK v podobe poznámky.
- V prípade nerešpektovania bodu 5. školského poriadku bude žiakovi nariadená okamžitá náprava a zároveň bude rodič žiaka upovedomený o porušení tohto bodu školského poriadku.
- Disciplínu počas vyučovania zabezpečuje vyučujúci, ktorý hodinu vyučuje (prípadne zastupuje), počas prestávok dozorkonajúci pedagóg.
- Podľa pokynov v klasifikačnom poriadku môžu vyučujúci porušenie disciplíny oznámiť zákonnému zástupcovi poznámkami, Napomenutím triednym učiteľom, Pokarhaním triednym učiteľom, Pokarhaním riaditeľom školy, zníženou známkou so správania.
- Riaditeľ školy a Pedagogická rada si vymedzujú právo v odôvodnených prípadoch udeliť prísnejšie sankcie okamžite, pričom nemusí byť zachovaná postupnosť podľa klasifikačného poriadku.
11. Správanie žiaka v priestoroch školy počas mimoriadnej epidemiologickej situácie
- Žiak je povinný dodržiavať opatrenia a rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s mimoriadnou epidemiologickou situáciou.
- Žiak je povinný dodržiavať v škole platné usmernenia a opatrenia vydané Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v súvislosti s mimoriadnou epidemiologickou situáciou.
12. Sankcie za porušenie školského poriadku
NAPOMENUTIE TRIEDNYM UČITEĽOM bude žiakovi udelené:
-
-
- za opakované zanedbanie školských povinností ( nemá DÚ, pomôcky, úbor, žiacku knižku, vyrušuje, neplní si týždennícke povinnosti, ...)
- za neúctivé správanie sa k učiteľom a zamestnancom školy
- za nevhodné a pohoršujúce správanie sa na verejnosti ( v kostole, na školskom alebo kultúrnom podujatí, v okolí školy,...)
- za opakované bezdôvodné neskoré príchody do školy ( po 8:00 hod.)
- za opakované neskoré príchody na vyučovanie ( z prestávky, z toalety, zo škol. Dvora, ...)
- za svojvoľný odchod z budovy školy ( počas ktorejkoľvek prestávky )
- za propagáciu (písanie, kreslenie) hanlivého symbolu, znaku, urážlivého nápisu na odeve, taške, na tele
- za jednu neospravedlnenú hodinu
- za opakované úmyselné znečisťovanie areálu školy
- za manipuláciu s mobilom počas vyučovacej hodiny
- za manipuláciu s notebookom (tabletom, ...) bez dovolenie vyučujúceho
- za nevhodné oblečenie do kostola
-
POKARHANIE TRIEDNYM UČITEĽOM bude žiakovi udelené:
-
-
- ak po udelení napomenutia triednym učiteľom nenastane náprava a priestupky sa opakujú
- za nadávky, hrubé, urážlivé, vulgárne slová na adresu spolužiakov
- za dve neospravedlnené hodiny
- za hrubé porušenie školského poriadku v škole a jej okolí:
- svojvoľný písomný zásah do úradnej školskej dokumentácie (dopisovanie alebo prepisovanie známok v žiackej knižke, v Klasifikačnom zázname, ...),
- nadávky,
- za obchodovanie s vecami – predávanie, kupovanie, vymieňanie vecí,
- pitie energetických a povzbudzujúcich nápojov, fajčenie,
- za používanie kolieskových korčúľ,
- za snímanie (zvukové aj obrazové), rozposielanie a zverejňovanie záznamu, ktorý bol zhotovený bez vedomia a súhlasu dotyčnej osoby (alebo skupiny osôb),
- za alkohol, drogy, ...
-
POKARHANIE RIADITEĽOM ŠKOLY bude žiakovi udelené:
-
-
- ak po udelení Pokarhania triednym učiteľom nenastane náprava a priestupky sa opakujú
- za 3 až 10 neospravedlnených hodín
- na návrh Pedagogickej rady za závažné porušenie školského poriadku
-
ZNÍŽENÁ ZNÁMKA ZO SPRÁVANIA bude žiakovi udelená
-
-
- ak po udelení Pokarhania riaditeľom školy nenastane náprava a priestupky sa opakujú
- za 11 až 20 neospravedlnených hodín bude udelená 2 zo správania
- za 21 až 59 neospravedlnených hodín bude udelená 3 zo správania
- za 60 a viac neospravedlnených hodín bude udelená 4 zo správania
- na návrh Pedagogickej rady za obzvlášť závažné porušenie školského poriadku
-
O priestupkoch bude škola informovať rodičov nasledovne :
- zápisom do Žiackej knižky a do Elektronickej žiackej knižky, prípadne ústnym pohovorom s rodičom (písomný záznam o pohovore)
- cez Edupage (v krajných prípadoch poštou), v prípade, že Pedagogická rada navrhne a schváli žiakovi Napomenutie triednym učiteľom, Pokarhanie triednym učiteľom, Pokarhanie riaditeľom školy, zníženú známku zo správania,
- na vysvedčení zníženou známkou zo správania.
Božiu pomoc pri plnení náročných úloh Vám vyprosuje riaditeľstvo školy a pedagogický zbor.
V Nových Zámkoch 29.8.2024