• Nadpis

        • Na škole pracuje špeciálny pedagóg Mgr. Silvia Čurlejová.

           Práca školského špeciálneho pedagóga sa odvíja v niekoľkých rovinách.

          Najdôležitejšia je individuálna starostlivosť o žiakov s diagnostikovanými špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP). Diagnostiku vykonáva poradenské zariadenie zaradené ministerstvom školstva do siete škôl a školských zariadení, kde sa treba vopred objednať, ak vaše dieťa je zdravotne alebo sociálne znevýhodnené, alebo ak zistíte, že vaše dieťa má pri normálnej inteligencii výrazné ťažkosti s čítaním, písaním alebo počítaním, ktoré sa nedajú odstrániť bežnými vyučovacími metódami.

          Najčastejšie sa stretávame s poruchami učenia, medzi ktoré patrí:

          Dyskalkúlia - porucha osvojovania matematických schopností

          Dyslexia - porucha osvojovania schopnosti čítať bežnými metódami

          Dysortografia - porucha osvojovania pravopisu

          Dysgrafia - porucha osvojovania schopnosti písať

          V súčasnosti sa často stretávame aj s tzv. poruchami aktivity a pozornosti, ktoré zahŕňajú sy. ADD a ADHD (predtým ĽMD).

          V rámci individuálnej špeciálno-pedagogickej intervencie sa zameriavame najmä na nápravu oslabení v oblasti zrakového a sluchového vnímania, orientáciu v čase a v priestore, pamäti a pozornosti, ktoré sú najčastejšími príčinami porúch učenia. Časť hodiny využívame aj na "doučovanie" aktuálne preberaného učiva hlavných predmetov, ktorých sa priamo dotýkajú dôsledky deficitov. Časť pracovných listov na rozvíjanie oslabených funkcií je zostavená tak, aby sa pri nich zároveň precvičovalo aj aktuálne učivo.

          K dispozícii máme príjemne zariadenú miestnosť a množstvo špeciálnych učebných pomôcok, pracovných listov, hier a cvičení, ako aj edukačné počítačové programy. Svojou činnosťou sa snažím prispieť k zlepšeniu výkonov žiakov so ŠVVP, ale aj predchádzať poruchám správania, ktoré sa u týchto žiakov môžu vyskytnúť ako dôsledok ich zlyhávania v učení.

          Na našej škole integrujeme aj deti s nadaním, ktoré sa vzdelávajú podľa individuálnych programov rozvíjajúcich ich nadanie či už v intelektuálnej alebo umeleckej oblasti.

          Školský špeciálny pedagóg je v neustálom kontakte so všetkými vyučujúcimi, s ktorými spolupracuje pri tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, úprave učebných osnov, ak je to potrebné a priebežne konzultuje všetky problémy, ale aj úspechy začlenených žiakov so ŠVVP.

          Konzultácie samozrejme poskytujeme aj rodičom ktoréhokoľvek žiaka našej školy, u ktorého sa vyskytnú problémy v učení alebo správaní.

          Konzultačné hodiny:

          každý piatok od 8.00 do 8.45

          alebo podľa potreby po telefonickom dohovore

          Kontakt:

           Mgr. Silvia Čurlejová

          Tel. 0917 458 324

          curlejova@czsnovezamky.sk

           

          Z LEGISLATÍVY

          Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

          1. žiak so zdravotným znevýhodnením

          a) s mentálnym postihnutím

          b) so sluchovým postihnutím

          c) so zrakovým postihnutím

          d) s telesným postihnutím

          e) s narušenou komunikačnou schopnosťou

          f) s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami

          g) chorý a zdravotne oslabený

          h) hluchoslepý

          i) s vývinovými poruchami učenia

          j) s poruchami aktivity a pozornosti

          k) s viacnásobným postihnutím

          l) s poruchami správania

           2. žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia

          3. žiak s nadaním

            

          Integrácia žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v bežnej triede ZŠ

          Do základnej školy sa žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) prijíma na základe psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky v centre špeciálno-pedagogického poradenstva alebo v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie zaradeného do siete škôl MŠ SR. V prípade potreby môže poradenské zariadenie priamo alebo na základe podnetu školy vyžadovať aj odbornú lekársku diagnostiku (neurológ, klinický logopéd a pod.). O prijatí dieťaťa so ŠVVP rozhoduje riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie (CŠPP alebo CPPPaP), vydaného na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

          Ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka prejavia po jeho prijatí do školy a žiak ďalej navštevuje školu, do ktorej bol prijatý, jeho ďalšie vzdelávanie ako žiaka so ŠVVP sa mu zabezpečí po písomnej žiadosti zákonného zástupcu o zmenu formy vzdelávania a vyplneného Návrhu na prijatie predloženého riaditeľovi školy.

          Začlenený žiak v školskej integrácii sa vzdeláva podľa rámcového učebného plánu  príslušnej školy a podľa individuálneho vzdelávacieho programu s prihliadnutím na narušenie. Obsah jeho vzdelávania vychádza zo vzdelávacieho programu pre žiakov s príslušnými ŠVVP. Hodnotenie a klasifikácia žiaka so zdravotným znevýhodnením sa vykonáva podľa Metodického pokynu č. 22/2011 a jeho prílohy č. 2.

          Adresár poradenských zariadení:

          CPPPaP, Turecká 35, Nové Zámky, tel. 035/6400 143

          SCŠPP, Pod kopcom 75, Nové Zámky, tel. 035/6423 164

          CŠPP pri Spojenej škole, Rákocziho 5, Nové Zámky, tel. 035/6400 424

           

          Program PRVÁČIK

          Program Prváčik je určený pre predškolákov, zapísaných na našu cirkevnú základnú školu. Počas pravidelných stretnutí si budúci prváčik hravou formou rozvíja schopnosti potrebné pre zvládnutie trívia (čítania, písania, počítania).

          Program je rozvrhnutý do 10 lekcií, činnosti v jednotlivých lekciách sa striedajú tak, aby deti neunavovali, ale naopak bavili, motivovali a nenápadne rozvíjali psychické funkcie potrebné pre úspešný štart do školy - t.j. zrakové a sluchové vnímanie, pozornosť, pamäť, orientáciu v čase a priestore, grafomotoriku). Jedna lekcia trvá asi hodinu. V prvej časti sa zameriavame cielene na rozvíjanie niektorej schopnosti za využitia materiálov, ktoré sú deťom blízke (bábky, stavebnicové kocky, figúrky zvierat alebo panáčikov), v druhej časti sa hráme spoločne nejakú hru (Človeče, nehnevaj sa, UNO, pexeso a iné). Tieto hry totiž veľmi účinne a zároveň zábavnou formou napomáhajú rozvíjať zrakové rozlišovanie, pamäť, vytváranie početných predstáv a iné schopnosti podľa typu hry (viď aj nižšie). Po každej lekcii dostanú deti na domáce precvičovanie zábavné pracovné listy.

          Stretávame sa každý druhý piatok o 16.15 v priestoroch CZŠ. Bližšie informácie na tel. čísle vyššie.




          EFEKTÍVNA POMOC HROU

          Poruchy učenia zväčša majú svoj pôvod v nedostatočne rozvinutom zmyslovom vnímaní. Zrakové vnímanie, priestorovú orientáciu, matematické schopnosti, ale aj schopnosť čítať môžete podporiť hraním rôznych spoločenských hier:


          - pexeso, kartové hry (UNO, sedmové a žolíkové hry), hry s kockami
          - stolové hry typu Labyrint, Človeče, Blokus, Scrabble (prípadne jej verzia Kris-Kros)
          - puzzle, lego, magnetické priestorové skladačky

          Pri hraní spoločenských hier sa navyše dieťa učí ďalším pre život v spoločnosti dôležitým vlastnostiam, ako sú schopnosť prijať a dodržiavať pravidlá, počkať, kým príde na neho rad, schopnosť vedieť prijať prehru, schopnosť spolupráce, fair-play v súťaži a podobne.

          VÝŽIVA MOZGU

          Početné štúdie dokazujú, že pri poruchách učenia, ako aj poruchách správania majú nezanedbateľný vplyv určité diétne opatrenia.
          Predovšetkým je to obmedzenie, až vynechanie potravín s vysokým obsahom bieleho cukru a umelých prídavných látok, tzv. Éčiek.
          Na podporu myslenia, koncentrácie a regeneráciu CNS sa odporúča podávanie niektorých výživových doplnkov, ktoré by mali byť prírodného pôvodu, aby sa zamedzilo nepriaznivému účinku Éčiek.

          Rybí tuk
          Lecitín
          Vitamíny skupiny B, najmä B6
          Gingko biloba
          Horčík, Vápnik, Železo, Jód

          Dávkovanie a zloženie výživových doplnkov konzultujte s detským lekárom alebo výživovým poradcom.