• Školský podporný tím

        • Podporný tím z dôvodu úzkej komplexnosti, efektivity a rýchlosti koordinuje jeden z členov tímu. Plní úlohu akéhosi „tajomníka“ resp. koordinátora tímu. Nemá rozhodné slovo v tíme. Vykonáva tie činnosti, ktorými ho tím poverí. Podporný tím je rozmanitý v činnostiach.

          V bežných činnostiach fungujú členovia tímu samostatne a vykonávajú činnosti, ktoré má každý v svojej náplni. Podporný tím pravidelne zasadá aspoň raz mesačne a preberá svoje úlohy a činnosti, hodnotí a plánuje. V rámci podporného tímu môžu byť podsekcie, ktoré si vytvárajú podľa potreby jednotliví odborníci (napr. terapeut a špeciálny pedagóg alebo psychológ a výchovný poradca a pod.) s cieľom riešiť spoločne nejaký prípad, intervenciu, prevenciu alebo terapiu, reagovať na nejakú požiadavku vedenia školy, rodičov, učiteľov a pod. V prípade zložitejších a komplexnejších prípadov podporný tím zvoláva konzília, konzultuje emailom, realizuje výchovné komisie atď.

          Zdieľanie v podpornom tíme podlieha etickému kódexu jednotlivých profesií. V rámci tímu je možné zdieľať informácie, ktoré nie sú výslovne klientom určené ako dôverné. Všeobecne známe informácie a supervízne podklady členovia zdieľajú aj pre efektívnejšiu činnosť.

          Všetci členovia poskytujú veľmi stručný zoznam činnosti a intervencií napr. v zdieľanom dokumente tímu, ktorý je k dispozícii riaditeľovi školy a sumarizuje ju koordinátor.

          Samostatné podrobné dôverné poznámky psychológa, špeciálneho pedagóga a terapeuta si vedú pre svoju vlastnú potrebu a príp. ďalšie využitie pre rodičov a podporný tím v prípade krízového managmentu.

           

           

          Školský podporný tím tvoria:

          Veronika Véghová - koordinátorka Školského podporného tímu, sociálna pedagogička

          Eliška Štugelová - špeciálna pedagogička

          Eva Klincková - špeciálna pedagogička

          Naďa Poláková - výchovná poradkyňa

          Katarína Hozlárová ml. - pedagogická asistentka

        • Úlohy školského podporného tímu

          • vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov, tried, učiteľov (napr. nástup prvákov, prechod piatakov, podpora deviatakov, kariérny rozvoj žiakov, podpora žiaka so ŠVVP, príchod nového žiaka, zápis do 1. ročníka)
          • realizovanie 360˚ spätnej väzby, sociometrie tried, klímy učiteľského zboru,
          • poradenstvo, podpora a vzdelávanie učiteľom a rodičom. Podpora vedenia školy pri napĺňaní vízie a smerovaní školy.
          • preventívne a depistážne programy (napr. artefiletika, ranné kruhy, školské sústredenia a i.),
          • mediácia konfliktov (s využitím nenásilnej komunikácie), pravidelná individuálna reflexia so žiakmi,
          • cielená intervencia: reedukácia porúch učenia, skupinová i individuálna podporná terapia (arteterapia, muzikoterapia, terapia hrou...), manažment podporných opatrení,
          • mentoring a supervízia asistentov, podpora triednych učiteľov,
          • aktívna spolupráca s CPP/ŠCPP sieťovanie s inými subjektmi (kuratela, polícia, lekári, LVS, DC, RC a i.),
          • pravidelné tímové porady, intervízie, supervízie, prípadové konferencie, vzdelávanie tímu