• 1. Je zákonný zástupca dieťaťa povinný zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ?

        Áno, zákonný zástupca je povinný zapísať dieťa do 1. ročníka základnej školy na plnenie povinnej školskej dochádzky podľa §20 ods.2 zákona 245/2008 Z.z. v znení „Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“). Zápis sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku.“

         

        2. Kedy je potrebné zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ?

        Dieťa, ktoré v danom roku k 31. augustu dovŕši 6 rokov, musí byť zapísané do základnej školy na plnenie povinnej školskej dochádzky. Zápis dieťaťa do základnej školy musí vykonať zákonný zástupca.

         

        3. Čo treba mať pri zápise so sebou?

        K zápisu je potrebný identifikačný preukaz oboch rodičov/zákonných  zástupcov dieťaťa, rodný list dieťaťa (a v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí).

         

        4. Prečo je potrebné pri zápise identifikovať obidvoch rodičov/zákonných zástupcov?

        Podľa §11 ods.6 písm b) zákona 245/2008 Z.z. „Školy alebo školské zariadenia majú právo získavať a spracúvať osobné údaje... o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa alebo žiaka v rozsahu: meno a priezvisko a adresa trvalého bydliska, adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu a kontakt na účely komunikácie.. 

        Podľa §28 ods.2 zákona 36/2005 Z.z. (zákon o rodine) „Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.“

        Podľa §28 ods.3 zákona 36/2005 Z.z. „Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.“

        Na základe vyššie uvedeného, je škola oprávnená spracúvať údaje oboch rodičov, a to aj v prípade, ak je dieťa zverené do starostlivosti jednému z nich.

         

        5. Môže si zákonný zástupca dieťaťa školu slobodne vybrať?

        Rodič má právo vybrať si pre svoje dieťa ktorúkoľvek školu. Ak sa rozhodne pre školu mimo svojho trvalého bydliska (mimo príslušného školského obvodu), zapisuje rodič svoje dieťa po dohode s riaditeľom tejto školy. Ak sa rozhodne pre školu v mieste svojho trvalého bydliska (príslušného školského obvodu), je táto škola povinná dieťa zapísať. Pokiaľ sa po zrealizovanom zápise v jednej škole rozhodnete pre inú školu, môžete tak urobiť, ale predchádzajúcej škole treba dať včas vedieť, že dieťa bude chodiť do inej školy.

         

        6. Môže zákonný zástupca dieťaťa požiadať o odklad plnenia povinnej školskej dochádzky?

        Nie, odklad povinnej školskej dochádzky v súlade s platnou legislatívou už nie je možný. Od 1. 9. 2021 odklad nahrádza zriadenie povinného predškolského vzdelávania. V súlade s §28a, ods.4 zákona č. 245/2008 Z.z. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

        Čiže – v prípade, že Vaše dieťa nie je zrelé na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole, sa zákonný zástupca obráti na materskú školu, ktorú dieťa navštevuje, kde požiada o predĺženie predprimárneho (predškolského) vzdelávania. Súčasťou predĺženia predprimárneho vzdelávania je správa z pedagogicko – psychologickej poradne, písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaný súhlas zákonného zástupcu.

         

        7. Je možné dieťa predčasne zaškoliť?

        V súlade s § 19 ods. 8 zákona 245/2008 Z. z. je možné výnimočne predčasne zaškoliť dieťa, ktoré dovŕši šiesty rok veku v čase od začiatku školského roka do konca kalendárneho roka (1.9. – 31.12.), ak o to zákonný zástupca dieťaťa požiada. K žiadosti priloží súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

         

        8. Ako postupovať v prípade, keď máme trvalý pobyt na Slovensku, no dlhodobo bývame v zahraničí? Vzťahuje sa na nás povinnosť zapísať dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky na Slovensku?

        V tomto prípade sa na Vás vzťahuje osobitný predpis na plnenie povinnej školskej dochádzky.

        • Zákonným zástupcom ostáva povinnosť zapísať svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v mieste trvalého bydliska (popr. v škole, ktorú si rodič vyberie). Táto povinnosť vyplýva zo zákona 245/2008 §20, ods. 2 „Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole“
        • Rodič písomne požiada o individuálny spôsob plnenia povinnej školskej dochádzky mimo Slovenskej republiky. V žiadosti uvedie: meno a priezvisko žiaka, bydlisko žiaka, rodné číslo žiaka, adresu bydliska v zahraničí, názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa, alebo názov a adresu školy zriadenej iným štátom na území Slovenskej republiky, ktorú bude žiak navštevovať.
        • V súlade s §25, ods. 1 zákona 245/2008 Z.z. „O povolení vzdelávania podľa § 23 písm. b), vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky c) vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu alebo e) individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy rozhoduje riaditeľ kmeňovej školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka.“
        • Zákonný zástupca musí zároveň svoje dieťa prihlásiť na plnenie povinnej školskej dochádzky v mieste svojho bydliska v zahraničí. Ak ide o vzdelávanie v školách mimo územia Slovenska, zákonný zástupca žiaka po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy (škola na Slovensku, do ktorej je dieťa zapísané) doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu. Zákonný zástupca žiaka predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní v škole mimo územia Slovenska.

         

        9. Kedy sa dopustíte priestupku?

         

        Priestupku sa dopustí zákonný zástupca dieťaťa, ak dieťa neprihlási na plnenie povinnej školskej dochádzky. Za priestupok možno uložiť zákonnému zástupcovi pokutu do 331,94 eur (10 000 Sk). Pokutu možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď správny orgán zistil porušenie povinnosti, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.

         

        10. Čo v prípade, ak zákonný zástupca nemá možnosť vyplniť prihlášku online?

        Zákonný zástupca, ktorý nemá možnosť vyplniť elektronickú prihlášku do 1. ročníka pre svoje dieťa, prihlášku vyplní na mieste konania zápisu v termíne určenom školou. Aj v tomto prípade je potrebné priniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz oboch rodičov.

         

        11. Moje dieťa má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, ako mám postupovať pri zápise?

        Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zapíše dieťa do 1. ročníka ZŠ, vyznačí jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby v prihláške a pri zápise k prihláške priloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.