• História školy

        • Pod správcovstvom kardinála Jánosa Simora

          Nové Zámky si v osobe Jánosa Simora, kardinála a ostrihomského arcibiskupa, uctievajú nielen dobrodincu, ale aj svojho duchovného. Ôsmeho októbra 1880 sa mu podarilo odkúpiť späť z roku 1848 skonfiškovanú budovu z jeho statkárskej arcibiskupskej kúrie v Nových Zámkoch, a tak zabezpečiť existenciu dievčenskej školy, ktorej vznik podporil aj finančne. János Simor bol zakladateľom nielen spomínaného dievčenského lýcea, ale aj kláštora na území mesta Nové Zámky. Obe inštitúcie sú nositeľmi jeho mena a boli pomenované podľa Božského Vykupiteľa.

          Rímskokatolícke dievčenské lýceum

          Dňa 20. septembra 1881 ostrihomský kanonik József Krotky vysvätil a odovzdal lýceum do užívania pod názvom: "Rímskokatolícke dievčenské lýceum Jánosa Simora". Budova dievčenskej školy sa spočiatku nachádzala v blízkosti dnešného Hlavného námestia za terajším Daňovým úradom v Nových Zámkoch v prízemnom obytnom dome a pozostávala zo štyroch tried. Nad hlavným vchodom sa nachádzal na červenej mramorovej doske nápis - Ústav Simora. V školskom roku 1923/24 mal 577 žiačok a pre nedostatočný počet rádových sestier vypomáhali na škole aj dve štátne pedagogické sily. Ústavy Simora a Flengera v tom čase zabepečovali vzdelávanie mládeže na území mesta v dievčenskom a chlapčenskom lýceu.

          Nová budova

          Budova dievčenskej školy však z roka na rok chátrala, vynárali sa obavy, že bude úplne nevyhovujúca. Nakoniec sa predstavenstvo mesta rozhodlo pre výstavbu novej. Na tento cieľ bol najvhodnejší vtedajší park, uprostred ktorého stála busta Gergelya Czuczora, významného básnika (pomník bol odhalený v r. 1906). Základný kameň novej školy slávnostne položili 28. októbra 1930. Vypracovaním jej projektu bol poverený v r. 1931 Antal Nagyfalusi. Začiatok jej výstavby sa datuje na rok 1933. Vtedajšie noviny "Ésekujvár és Vidéke" (Nové Zámky a vidiek) vo svojom 8. čísle informovali o tejto udalosti nasledovne: "Novozámocká katolícka spoločnosť bude mať dnes slávnostný deň! Napĺňajú sa dlhodobé túžby. V popoludňajších hodinách po litániách sa uskutoční symbolický rez motykou na pôde školy Jánosa Simora." Novú školu vysvätil vdp. dekan Dr. József Ščepkó 8. septembra 1934 v nedeľu o desiatej hodine. Vyučovanie sa začalo 9. septembra. Dievčatá do 14 rokov vyučovali rádové sestričky Božského Vykupiteľa až do roku 1944.

          Od vojny po súčasnosť

          Po vojne sa škola poštátnila, ale naďalej zostala dievčenskou. Odvtedy prešla mnohými zmenami a formami. Z dievčenskej na koedukovanú, ďalej jedenásťročnú, až nakoniec deväťročnú. V súčasnom období je v nej Cirkevná základná škola Antona Bernoláka. Už od jej samotného vzniku sa v ústave Jánosa Simora mládež viedla, vzdelávala a formovala v katolíckom duchu. Toto hodnotné dedičstvo je krédom aj Cirkevnej základnej školy Antona Bernoláka.

          Spracované podľa príspevku Sándora Strbu

          Súčasnosť školy

          CZŠ Antona Bernoláka vznikla na podnet veriacich v roku 1992 s počiatočným počtom šesť tried. Prvý rok svojej existencie bola škola v provizórnych a prenajatých priestoroch na viacerých miestach v meste. Školský rok 1993/1994 bol prvým prelomovým obdobím existencie školy, pretože sa presťahovala do priestorov novostavby na ulici Letomostie v Nových Zámkoch. Najnutnejšie priestorové podmienky školy sa po presťahovaní síce vyriešili, ale v budove spočiatku chýbala telocvičňa, čo vedeniu školy spôsobovalo nemalé problémy pri zabezpečovaní pohybovej výuky žiakov. Na ulici Letomostie existovala škola sedem rokov a napriek počiatočným ťažkostiam sa postupne dostávala do povedomia verejnosti a získavala si stále väčšiu dôveru rodičov. Ďalším prelomovým obdobím bol školský rok 2001/2002, keď škola začala pôsobiť už vo vlastných priestoroch na Andovskej ulici v Nových Zámkoch v lokalite, ktorá je blízko centra mesta. V súčasnosti je škola už plnoorganizovaná.