• Výchovný program

        • CHARAKTERISTIKA ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ

          Naše ŠKD nie je iba pokračovaním školského vzdelávania. Nechceme byť iba „servisom“ pre deti.

          Snažíme sa :

          • poskytnúť deťom priestor pre oddych a relaxáciu
          • vytvoriť podmienky , aby sa deti mohli kvalitne pripraviť na vyučovanie
          • podporovať deti k vytváraniu priateľským vzťahom s rovesníkmi
          • pomáhať deťom realizovať sa v činnostiach, ktoré ich zaujímajú
          • učiť deti aktívne oddychovať
          • podporovať tvorivosť detí

           

          Osobitnou úlohou je formovať žiaka na celostnú kresťanskú osobnosť. Stredobodom výchovnej práce je Kristus, vzor, podľa ktorého musí kresťan orientovať svoj život. V tomto bode sa odlišuje katolícka škola od každej inej, ktorej stačí človeka vzdelávať, kým katolícka škola si kladie za cieľ stvárňovať kresťana a prostredníctvom svojho usmerňovania a živým svedectvom zjavovať tajomstvo Krista aj nepokrsteným.

          Formovať žiakov v kresťanskom duchu sa snažíme nielen počas hodín náboženstva v škole aj mimo vyučovania v ŠKD prostredníctvom rôznych hier, kvízov, súťaží, rozhovorov  ale aj sledovaním biblických príbehov či čítaní z detskej Biblie. 

           

          VEĽKOSŤ ŠKD

          Naše ŠKD je súčasťou plnoorganizovanej základnej školy. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie, mimo vyučovania pre deti 1.- 4. ročníka základnej školy zaradených do nášho ŠKD. Celkove sú 3 oddelenia. Priemerný počet detí v oddeleniach je 25. ŠKD je umiestnený na prízemí základnej školy v triedach, v ktorých sa počas dopoludnia uskutočňuje vzdelávanie žiakov v škole. Pre potreby ŠKD nemáme vyčlenené účelové priestory. Máme k dispozícii herňu, knižnicu, telocvičňu, počítačovú učebňu , školský dvor a ihrisko. Na dvore máme preliezky, lavičky a stolnotenisový stôl.

          Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti ŠKD je určená všeobecným záväzným nariadením zriaďovateľa ŠKD . Konkrétna výška príspevku je uvedená v rozhodnutí riaditeľa ŠKD na príslušný školský rok.

           

           ZAMERANIE ŠKD

          Výchovný program školského klubu detí vychádza z cieľov a princípov výchovy a vzdelávania, z kľúčových kompetencií detí získaných na vzdelávaní v základnej škole. Našim cieľom je podporovať osobnosť a schopnosti každého dieťaťa. Dôraz kladieme na samostatnosť a zodpovednosť za svoju prácu a svoje konanie, na fyzickú zdatnosť a aktívne využívanie voľného času. Chceme byť zariadením, v ktorom sa deti cítia príjemne a bezpečne. Režim dňa v ŠKD zohľadňuje striedanie práce s odpočinkom.

          Kvalitu výchovno-vzdelávacej činnosti chceme zvyšovať:

          • zlepšením materiálnych podmienok,
          • orientovaním ďalšieho vzdelávania vychovávateliek v oblasti moderných metód

                     práce,

          • dôsledným plnením svojich povinností,
          • aktívnym využívaním telocvične a učebne IKT v zimnom období,
          • využívaním školského dopravného ihriska a kolobežiek,
          • získavaním sponzorov na zabezpečenie lepšieho technického vybavenia ŠKD

                     i na pomôcky potrebné na prácu v jednotlivých TOV.

           

          FORMY VÝCHOVY A VZDELÁVANIA

          Dochádzka dieťaťa do ŠKD je pravidelná alebo nepravidelná, počas plnenia povinnej školskej dochádzky v primárnom vzdelávaní základnej školy. Výchovu mimo vyučovania v ŠKD uskutočňujeme poldennou formou týždenného , zvyčajne štvorročného výchovno-vzdelávacieho pôsobenia v čase pred a po pobyte dieťaťa na vzdelávaní v škole v oddelení ŠKD.

          Výchovu mimo vyučovania realizujeme pravidelnými, priebežnými a príležitostnými činnosťami v oddelení , alebo v rámci ŠKD:

          • v príprave na vyučovanie a vzdelávacej činnosti
          • záujmovej činnosti
          • oddychovej a relaxačnej činnosti
          • výchovno-vzdelávacej činnosti podľa výchovného programu

           

          Vychovávateľky uplatňujú predovšetkým zážitkové, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce, spolupracujú s rodinou dieťaťa a s pedagogickými zamestnancami školy. Vo výchovnovzdelávacej činnosti preferujú oddychové, rekreačné, záujmové činnosti a zážitkové vzdelávanie. Základnou organizačnou formou výchovy a vzdelávania v ŠKD je individuálna , alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v oddelení ŠKD.

           

          TEMATICKÉ OBLASTI VÝCHOVY

          Výchovu a vzdelávanie realizujeme v týchto tematických oblastiach:

          Vzdelávacia oblasť

          Obsahom tejto oblasti je rozvoj rozumového poznávania, rozvoj reči, rozvoj konvergentného, divergentného a tvorivého myslenia, rozvoj praktických činností. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie, rozvíjať efektívne spôsoby učenia, získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov a získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.

          Spoločensko-vedná oblasť

          V tejto oblasti ide o výchovu k prosociálnosti, ktorá sa odráža v morálnych postojoch a v regulácii správania detí, o rozvoj schopnosti využívať kultúrne nástroje na kultivovanú komunikáciu, empatiu a pozitívne hodnotenie druhých. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je spolurozhodovať o živote v skupine, rozvíjať základy zručností sebahodnotenia, sebamotivácie a empatie, prejavovať úctu k rodičom a starším osobám, pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd, posilniť základy hrdosti, kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie, vyjadrovať svoj názor, vedieť vypočuť opačný názor, rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní, vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty a poskytnúť pomoc alebo privolať pomoc.

          Pracovno-technická oblasť

          Obsahom tejto oblasti je rozvoj pracovných návykov, osvojenie si základných zručností a cez činnosti prispieť k úcte k práci. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je vedieť spolupracovať so skupinou, vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché ciele, rozvíjať základy manuálnych a technických zručností, získavať základy zručností potrebných pre praktický život, vytrvať pri určitej činnosti a dokončiť začatú prácu.

          Prírodovedno-environmentálna oblasť

          Za dôležité považujeme, aby deti získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné pre nich – chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k zvieratám v prírode. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia a rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia.

          Esteticko-výchovná oblasť

          Obsahom tejto oblasti je výchova osobnosti, v ktorej úcta k človeku a k prírode, spolupráca, prosociálnosť a národné hodnoty zaujímajú významné miesto. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám, rozvíjať základy vzťahu k umeniu, rozvíjať talent a špecifické schopnosti, rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností, prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia, podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v oddelení a objavovať krásu v bežnom živote.

          Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť

          Vytvára priestor pre uvedomenie si potreby celoživotnej starostlivosti o svoje zdravie, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je pohyb. Cieľové zameranie výchovnej oblasti je kultivovať základné hygienické návyky, rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom, pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia, pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy, poznať základné princípy zdravého životného štýlu a rozvíjať športový talent a schopnosti.

          Výchovno-vzdelávací proces sa realizuje integrovaním obsahu jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností vo viacerých tematických oblastiach výchovy naraz, čo umožní komplexnejší rozvoj osobností detí. Tematické oblasti výchovy v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy, a to rozumovú, mravnú, ekologickú, dopravnú, zdravotnú a výchovu k rodičovstvu.